Szállítás és fizetés Szakembereknek Kapcsolat
jatekliget.hu
Kategóriák
jatekliget.hu
  • Kategóriák
    • Újdonságok
    • TOP áron
    • Nyári élményekhez
    • Játékkategóriák
    • Babasarok
    • Életkor szerint
    • Játékok lányoknak
    • Játékok fiúknak
    • Téma szerint
    • Könyvek
    • Egyedileg feliratozható termékek
    • Márkák
  • Játékliget Klub
  • Játékliget Blog
  • B2B
  1. Játékliget Blog
  1. Játékliget Blog
Vissza
Konfliktusok a strandon - Hogyan is kezeljük őket?

Konfliktusok a strandon - Hogyan is kezeljük őket?

Beköszöntött a kánikula, a strandok élettel és energiával telnek meg és a rengeteg ember közt nem meglepő, hogy gyakran fordulnak elő kisebb-nagyobb konfliktusok. Legyen szó helyfoglalásról, napernyők vagy napozóágyak használatáról, vagy éppen különböző játékok kölcsönzéséről, a zsúfolt környezet és a forró időjárás könnyen feszültséget kelthet. Ki ért oda előbb? Már más volt a kezedben és én azt hittem, hogy...
2024.06.29 19:04
Az emberek gyakran hosszú utat tesznek meg, hogy eljuthassanak ezekre a kedvelt és várva várt üdülőhelyekre, és ilyenkor fokozottan várják a jól megérdemelt pihenést, kikapcsolódást. Azonban a tömeg okozta nyomás és a hőség következtében sokszor előfordul, hogy az apróbb nézeteltérések is gyorsan komoly vitává fajulhatnak. Az ilyen helyzetek kezeléséhez elengedhetetlen a türelem és az együttműködés, hogy mindenki zavartalanul élvezhesse a napsütést és a fürdőzést.
Nincs ez másként a gyerekeinkkel sem és ahogy mi felnőttek Önmagunkat sem értjük gyakran, miért értenék a gyerekek, hogy a kánikulában felerősődő indulataik minek is szólnak éppen.
 

Gyermekeink összetűzései a játékok felett

A gyermekek, legyen szó testvérekről vagy épp a szomszéddal most összeismerkedő lurkókról könnyen kapcsolódnak egymáshoz és ebben a játékok mindig nagy segítséget nyújthatnak. Ám ugyanaz a játék pillanatok alatt a legnagyobb háborút is kirobbanthatja a strandon. Egy homokvár építése vagy egy rossz helyen landoló labda könnyen vitába torkollhat, ha egy másik gyermek megzavarja a játékot vagy elveszi az oly fontos játékot.
Ez különösen előfordulhat zsúfolt területeken, ahol a korlátozott számú játék miatt a gyerekek versengenek egymással. És igen, persze értjük, nem az övé.... no de ha olyan szép és épp ez kellene Marcinak is hogy befejezze a várát! Az ilyenkor keletkező konfliktusok során a gyerekek gyakran nem tudják megfelelően kifejezni érzelmeiket, ami síráshoz, kiabáláshoz vagy akár urambocsá, de fizikai erőszakhoz is vezethet. Az ilyen helyzetekben fontos, hogy a felnőttek jelen legyenek és segítsenek megoldani a problémákat, miközben arra is tanítják a gyerekeket, hogyan osszanak meg dolgokat, és hogyan kommunikáljanak egymással békés módon. Ezért bizony bármilyen csábító is az árnyékos párakapus büfé közelsége, azért az egyik felnőtt a csapatból mindig legyen a közelben!
Bizonyos esetekben a szülők akár játékstratégiák kialakításával is segíthetnek, például váltakozó időszakokban menjenek a gyerekek homokvárat építeni, vagy az egész strandon megtalálható két hintát ne akarjuk épp négy gyerekkel elfoglalni. Sok szülő már jó előre felkészül arra, hogy nem az ő szemefénye lesz az egyetlen aprólábú a strandon és így ha van otthon kettő labda, akkor kettőt rak el. (Neki is jól jöhet, ha a másik épp elveszne a susnyásban!) Szóval rajtunk is múlik,  hogy elkerüljük a nézeteltéréseket.
Igen ám, de itt azért nemcsak az adott szituációról lehet szó, hiszen a gyermekek konfliktusainak kezelése nemcsak az aktuális helyzet megoldása szempontjából fontos, hanem hosszú távon hozzájárul a gyerekek szociális készségeinek fejlődéséhez is.

Szülők szerepe a konfliktusokban

A szülők vagy épp más felnőttek kulcsszerepet játszanak a gyerekek közti konfliktusok megoldásában. Fontos, hogy ne higgyük azt, hogy ők csak közvetítőként lépnek fel és a konfliktus csak a 2-3 gyerekről szól. Törekedni kellene rá, hogy példát is mutassunk a gyermekeiknek a megfelelő viselkedésre. Ha Anya és Apa veszekszik, akkor ugye nem igazán várható, hogy a 4 éves szemünk fénye nem ezt fogja leutánozni. Kívülről figyelve nagyon sok esetben a gyerekek közti kommunikációban, legyen akár szóbeli vagy épp metakommunikáció, a körülötte lévő felnőttek viszonyainak pontos mását látjuk megcsillanni. Empátia és higgadtság segíthet a helyzetek kezelésében, mind a felnőttek mind a gyerekek esetében.

Gyermekek közötti kirekesztés

Nagyon jó, ha nagy társasággal sok gyerkőccel mennek a családok nyaralni vagy épp csak strandolni. De tudjuk ahol sok gyerek van, ott mindig vannak akik közelebb állnak egymáshoz vagy könnyebben irányíthatóak és sajnos vannak pálya szélén állók is.
A strandokon és játszótereken gyakran előfordul, hogy egyes gyerekek kirekesztik társaikat a játékokból, ami nemcsak az adott pillanatban okoz problémát, hanem a kirekesztett félnek hosszan tartó érzelmi sebeket is eredményezhet. Ezek a helyzetek a későbbiekben hatással lehetnek a gyermekeink önértékelésére és majdani társas kapcsolataik alakulására is. Ha kisgyermekünk azt tapasztalja meg, hogy vele nem akarnak játszani, akkor ő azt fogja érezni, gondolni, hogy ő nem elég jó. Miközben csak a másik kisgyermek épp csak nem gondol bele, hogy a társának ez hogyan esik. Hát persze, hisz ő is épp csak játszani akar. A mi feladatunk, hogy segítsünk a kicsiknek megérteni a befogadás és az együttműködés fontosságát.  Ezzel nemcsak a jelenlegi konfliktusokat kezelhetjük hatékonyan, hanem pozítív hatásaként hosszú távon is kiegyensúlyozottabb, empatikusabb emberkéket nevelhetünk.

Mit tanulnak a gyermekek a konfliktuskezelésből

A konfliktusok nem jók és rosszak, csak vannak. És higgyük el, hogy a legnehezebb konfliktusból is tudunk tanulni. Gyerkőceink eközben nemcsak a kommunikációban és az adott probléma megoldásában fejlődhetnek, megtanulják az empátiát, a türelmet. Megérzik, hogy mennyire hálás tud lenni, aki felé egy apró gesztust tettünk vagy hogy épp mennyire jól tud esni, ha valaki neki adja azt a csodaszép homokozóvödröt is, hogy megmerítse. Ezek az élmények alapvető fontosságúak a későbbi sikeres kapcsolatok kialakításában és fenntartásában.
Az empátia képessége segíti gyermekeinket abban, hogy jobban megértsék és átérezzék mások érzéseit és szempontjait, ami javítja majd az együttműködést és csökkenti a félreértések lehetőségét. Sok esetben nagyon hasznos lehetne, ha rendszeresen gyakorolnánk, hogy vajon ez a kisgyerek itt mellettem mit érezhet most? Vajon miért sír, minek örül? Mit tehetek én azért,hogy ne legyen olyan szomorú?
A türelem elsajátítása fontos, mert lehetővé teszi számukra, hogy megtanulják higgadtan kezelni a feszült helyzeteket, anélkül hogy az érzelmeik eluralkodnának rajtuk. Szülőként biztosan mindannyian megtapasztalhattuk, hogy a türelemből sosem elég, itt mindig lenne hova fejlődni.
A megfelelő kommunikációs készségek pedig elengedhetetlenek ahhoz, hogy világosan és hatékonyan tudják gyerekeink kifejezni gondolataikat és érzéseiket, valamint hogy aktívan és figyelmesen tudjanak hallgatni másokra. Persze olykor úgy tűnhet, hogy egy grimasz vagy egy toppantás a homokban, esetleg egy kis kakasviadal gyorsabban megold helyzeteket, de előbb utóbb minden gyerek szembe találja magát egy nála erősebbel és soha nem lehet cél, hogy fizikai erővel oldjuk meg a konfliktusainkat.
Ha a kisgyermekünk rájön, hogy ő önállóan is már tudja kezelni a konfliktusokat, akkor önbizalma is növekedni fog. Bátrabban indul neki a világ felfedezésének és már elég lesz, ha anya vagy apa távolról figyeli. Nem kell már a kezét szorongatva nógatni, hogy gyere, te is elférsz ebben a homokozóban. Higgyük el ez a fajta önállóság hosszú távon sok előnnyel járhat.
A fentebb felsorolt készségek hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek magabiztosabbak legyenek és sikeresen kezeljék a felmerülő konfliktusokat, ezáltal harmonikusabb és kiegyensúlyozottabb kapcsolatokat legyenek képesek kialakítani. Nem tudhatjuk, hogy a majdani legjobb barátok nem-e épp ott pancsolnak egymás mellett a homokvár dagonyában!

Kommunikációs stratégiák, amikor a gyermek szeretne beszélni

Lényeges, hogy mi szülők mindig figyelmesen hallgassuk meg gyermekeinket, amikor azok szeretnének kifejezni érzéseiket vagy beszélni egy konfliktusról, amelyet átéltek. Lehet, hogy lassan születnek meg a mondatok, lehet, hogy sírásba is fullad, de amit épp megél az az ő világának a közepe.
Az aktív hallgatás nemcsak azt jelenti, hogy odafigyelünk a szavakra, hanem azt is, hogy meghalljuk a mögöttes érzelmeket és gondolatokat is. Ezt mondja, de ez valójában mit is jelent? Miért fáj ez neki most annyira?  Empátiával, megértéssel és türelemmel közelítve a beszélgetésekhez sokkal könnyebben tudjuk támogatni gyermekeinket a problémák megoldásában.
Ez az érzelmi biztonság, amit ezzel megteremtünk. Mindig van kihez fordulni, mindig elmondhatja és nem szidják le, és mindig és mindig..... Ezáltal a gyermekek nyitottabbak és őszintébbek lesznek, gyakorolják és előbb-utóbb jobban ki tudják fejezni aggodalmaikat és érzéseiket. 

Hogyan segíthet a játék a konfliktusok megelőzésében?

Őszintén hiszünk benne és valljuk a játék mindenre jó... Ha igazán jó! A tudatosan, jól megválasztott játékok számos előnyt nyújthatnak, többek között segíthetnek megelőzni a különböző konfliktusokat, amelyek az élet minden területén felmerülhetnek, láss csodát még épp a fürdőzés során is. Saját véleményem és tapasztalatom szerint a játék nemcsak gyógyír lehet, ha lepittyen a száj, de ha rendszeresen játsszunk a gyerekekkel, akkor valahogy minden könnyebben megoldódik, észrevétlenül beépül a játék során megtapasztalt sok érzés és feloldódnak a konfliktusok. Persze nem úgy működik, hogy hopp itt egy konfliktus, nosza keressünk hozzá játékot! Ez napról napra, évről évre fog kialakulni, fejlődni. Itt is valóigaz, hogy a gyermeki lélekkel való foglalkozás minden pillanatban megtérül, szinte észrevétlenül.

A kooperatív játékokat ilyen helyzetekben igazán tanítómesternek lehet tekinteni. Ösztönözhetik a játékban résztvevőket arra, hogy megtanulják mennyire hasznos és elengedhetetlnek az együttműködés, az hogy közösen dolgozzanak egy közös cél elérése érdekében. Ez a fajta csapatmunka nemcsak a pillanatnyi játék sikeréhez járul hozzá, hanem segít abban is a gyerekeknek, hogy a játékosok fejlesszék kommunikációs készségeiket, erősítsék kapcsolataikat, és jobban megértsék egymás nézőpontját. A közös munka során gyakran alakulnak ki olyan helyzetek, amelyek lehetőséget nyújtanak a résztvevők számára, hogy megtanulják, hogyan kezeljék a nézeteltéréseket és hogyan találjanak közös megoldásokat. Ez az élmény hozzájárulhat ahhoz, hogy kevesebb vita és konfliktus alakuljon ki körülöttük, melyben aktív résztvevők, hiszen a közös munka és a közös célok elérése erősíti a többiekkel, hasonló korúakkal való összetartozás érzését és a közösségi szellemet.

Ezen túlmenően, a megfelelően kiválasztott játékok lehetőséget adnak arra, hogy a résztvevők kipróbálhassák magukat különböző szerepekben, ezzel is fejlesztve alkalmazkodóképességüket és empátiájukat. Ma én vagyok akit a többiek irányítanak, holnap nekem kell elmondanom, hogy mit szeretnék, hogy a többiek megcsináljanak. Az ilyen játékok gyakorlatilag szimulálják azokat a szociális helyzeteket, amelyekkel a való életben is találkozhatnak, így lehetőséget kapnak arra, hogy biztonságos környezetben fejlesszék kicsinyeink a szociális készségeiket.

Egy adott közösségben a játék során kialakult pozitív élmények tovább erősítik a csapattagok közötti bizalmat, ami hosszú távon is kedvező hatással lehet a csoport dinamikájára és hatékonyságára. Minden óvodában és iskolában szükség lenne kooperációs játékokra, feladatokra, mert az egyik legfontosabb dolog, hogy gyermekeink az életük során mindig emberek, társak közt lesznek és az egyik legnagyobb kincs, ha megtanulnak jó közösségi emberek lenni, együttműködni. Az 1+1, az nem sima matematika a társas kapcsolatokban, minél többen vagyunk annál messzebbre juthatunk.

A közösségi játékok nemcsak a konfliktusok kezelésében és a csapatdinamika javításában segítenek, hanem hozzájárulnak a kreatív gondolkodás és a problémamegoldó készségek fejlesztéséhez is. A játék során gyakran kerülhetnek a lurkók olyan szituációkba, ahol gyorsan kell döntéseket hozniuk és kreatív megoldásokat találniuk, ami hosszú távon javítja kognitív képességeiket és rugalmasságukat. 

 

Nem véletlenül az Érzel-mese játékunk volt az első az általunk megálmodott, saját magunk által kiadott játékaink sorában. Hiszünk benne, hogy minden polcon ott lenne a helye, és különböző életszakaszokban újra és újra célszerű lenne elővenni. Használhatjátok eleinte "csak" az ábrázolt érzelmek felfedezésére, megismerésére, párosítására. A szituációs kártyákon különböző élethelyzeteket ábrázolunk nem titkolt szándékkal érzékenyítéssel. Beszélgessetek róla, hogy vajon a képen látható gyerekek mit érezhetnek? Vajon miért? Mit lehetne tenni, hogy jobb legyen nekik? Te mit szeretsz ilyen esetben, hogy én mit mondjak neked? Mi segíthetne neked, ha ilyen helyzetben lennél? Majd a későbbi játékváltozatokban akár érzelmi sztorikockát is játszhattok velük, ezáltal megtanulva, hogy különböző történetekben is megfigyelhessétek a megjelenő érzelmeket és gyerekeinknek megtanítsuk az adott pillanatban feltámadó érzéseiket átkeretezni, önmagukat megnyugtatni.

Összességében elmondható, hogy a megfelelően kiválasztott és jól szervezett játékok jelentős mértékben hozzájárulhatnak a gyerekek közötti konfliktusok csökkentéséhez, a kommunikációjuk javításához, valamint a szociális és kognitív készségek fejlesztéséhez. Ezért érdemes időt és energiát fordítani arra, hogy megtaláljuk azokat a játékokat, amelyek a legjobban illeszkednek a gyermekink életkorához, igényeihez és céljaihoz, hiszen ezek hosszú távon is pozitív hatással lehetnek a csoport működésére és összetartására.

 

 

Catchit action pro neoprén rögbilabda Sunflex

Catchit action pro neoprén rögbilabda Sunflex

Raktáron
6 490 Ft
BS Toys - Búvár memória

BS Toys - Búvár memória

Raktáron
15 800 Ft
Merulo_kotel_Mozgasfejleszto_jatek_BS_Toys

Merülő kötél- Mozgásfejlesztő játék - BS Toys

Raktáron
5 850 Ft
ÉRZEL-MESE - érzelmi intelligenciát fejlesztő játék

ÉRZEL-MESE - érzelmi intelligenciát fejlesztő játék

Raktáron
5 990 Ft
Repülő mókusok- BS Toys

Repülő mókusok- BS Toys

Raktáron
15 980 Ft
Quut – Felfújható dínó pajtás - Noddle friends

Quut – Felfújható dínó pajtás - Noddle friends

Raktáron
4 500 Ft
Quut_Cuppi_homokozo_jatek

Quut – Cuppi homokozó játék

Raktáron
3 490 Ft
Tartós strandjátékot keresel? Válaszd a Quut játékokat!
2023.07.26 18:24
Tartós strandjátékot keresel? Válaszd a Quut játékokat!

A sokadik kislapátot, vödröt és ásót vásárolod meg a strandra, homokozóba? Sok játék már az első nap végére feladja, mert eltörik, vagy egyszerűen csak nem élvezetes vele a játék, mert túl gyenge ahhoz, hogy megfelelően építkezzen a gyerkőc a homokban? Ha számodra is ismerős ez a helyzet, akkor érdemes szétnézned a Quut márka játékai között. Elmondjuk, hogy miért!

JÁTÉK A STRANDON - strandjátékok, udvari játékok nyárra
2021.08.13 20:53
JÁTÉK A STRANDON - strandjátékok, udvari játékok nyárra

Július – ragyogó napsütés – kánikula! Erre vártunk egész évben: végre lemehetünk a strandra, csobbanhatunk a kerti medencében, búvárkodhatunk élővizeinkben, miközben az egész családot jólesően lehűti a víz. Mivel lehetne még fokozni a hangulatot? Cikkünkből kiderül!



„ÚGY ÉLVEZEM ÉN A STRANDOT, OTTAN ANNYIRA SZÉP ÉS JÓ”
2021.04.21 09:47
„ÚGY ÉLVEZEM ÉN A STRANDOT, OTTAN ANNYIRA SZÉP ÉS JÓ”

Az iskolás gyerekek már javában számolják a napokat, mikor is kell a táblára felírni a 2 és fél hónap szabadságot jelképező szót: Ó – IÓ – CIÓ… Közeledik ugyanis a várva várt nyári szünet, a jó idő, és vele együtt a strandolás is! A legkülönfélébb élményfürdőktől egészen az élővizes strandokig mindenki igénye szerint válogathat a kínálatból, ha egy kis enyhülésre vár a kánikulában. Egy közös vonása azonban mindegyik helyszínnek van, ez pedig a VÍZ.

Együttműködésre tanítanak a kooperációs társasjátékok
2021.04.21 10:34
Együttműködésre tanítanak a kooperációs társasjátékok

A jelenlegi helyzetben az összehangolt, közös munka még fontosabbá válik. Lényeges, hogy segítsünk másokat és a saját feladatainkat is nagy odafigyeléssel végezzük. Így érhetünk el sikereket a kooperációs társasjátékokban is. Együttműködésre tanítanak és jó elfoglaltságot nyújtanak, ideális benti játék az egész család számára.

 

 

 

 

Kooperációs – együttműködésre tanító társasjátékok
2023.10.29 09:02
Kooperációs – együttműködésre tanító társasjátékok

Kooperatív, vagy kooperációs, együttműködésre tanító társasjátékként is ismerheted azokat a játékokat, amelyekben nem egymás ellen, hanem egy célért közösen kell dolgoznotok. Blog bejegyzésünkben összeszedtünk néhány szempontot arról, hogy miért érdemes kipróbálnotok az ilyen típusú társasjátékokat is.

Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
  • Elérhetőségek
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner
Népszerű kategóriák
    • Készségfejlesztő játékok
    • Fajátékok
    • Társasjátékok
    • Kreatív játékok
    • Puzzle, kirakó
    • Karácsonyi ajándékötletek
    • Intézményeknek, szakembereknek

 

Kapcsolat

 

    • +36308153260

 

    • +36 88 634 585

 

    • info@jatekliget.hu
    • Top-Gradus Kft
    • Cégjegyzékszám:19-09-50889
    • Adószám:13737247-2-19

 

 

  • facebook

  • instagram

  • youtube

Információk
  • Hasznos információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Személyes adatok kezelése
  • Termékek visszaküldése
  • Fizetés és szállítás
  • Gyakori kérdések
Feliratkozás
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
viva_com
  • Újdonságok
  • TOP áron
  • Nyári élményekhez
  • Játékkategóriák
  • Babasarok
  • Életkor szerint
  • Játékok lányoknak
  • Játékok fiúknak
  • Téma szerint
  • Könyvek
  • Egyedileg feliratozható termékek
  • Márkák
  • Játékliget Klub
  • Játékliget Blog
  • B2B
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.