Szállítás és fizetés Szakembereknek Kapcsolat
jatekliget.hu
Kategóriák
jatekliget.hu
  • Kategóriák
    • Újdonságok
    • TOP áron
    • Nyári élményekhez
    • Játékkategóriák
    • Babasarok
    • Életkor szerint
    • Játékok lányoknak
    • Játékok fiúknak
    • Téma szerint
    • Könyvek
    • Egyedileg feliratozható termékek
    • Márkák
  • Játékliget Klub
  • Játékliget Blog
  • B2B
  1. Játékliget Blog
  1. Játékliget Blog
Vissza
Segíts, hogy ne legyen függő! - Képernyőidő csökkentése hatékonyan

Segíts, hogy ne legyen függő! - Képernyőidő csökkentése hatékonyan

Szülőként folyamatosan szorongunk, hogy vajon jól csináljuk-e a gyereknevelést, időben észrevesszük-e, ha túlszabályozzuk gyermekünk életét vagy épp ellenkezőleg, túlságosan sok mindent ráhagyunk a gyerekeinkre.
Ez eddig sem volt könnyű, de hogy legyen újabb feladat, megjelentek gyerekeink életében (mint ahogy a sajátunkban is) a különböző kütyük, melyek sokszor úgy tűnik, hogy hozzánőttek az életünkhöz.
2024.10.11 12:47

A képernyő előtt töltött idő hatása a gyerekeinkre 

A képernyő előtt töltött időnek számos hatása van a gyerekekre, amelyek pozitívak és negatívak is lehetnek. Vizsgáljuk meg elsőkörben milyen hatást is gyakorol a gyerekek mentális és fizikai egészségére.
  • A túlzásba vitt képernyő előtt töltött idő - különösen, ha elalvás előtt is még a telefont bújja a gyerek - késlelteti az elalvást, mivel a képernyők által kibocsátott kék fény zavarhatja az alvási hormon, a melatonin termelődését. A folyamatos stressz, a közösségi médiának való állandó kitettség fokozza a szorongást és dühöt, melyek szintén gátolhatják a pihentető alvást.
  • Emellett a hosszantartó képernyő előtt töltött idő hozzájárulhat a mozgásszegény életmódhoz, ami negatív hatással lehet a fizikai fejlődésre, és növelheti az elhízás kockázatát. Egyre több gyerek panaszkodik hát- és nyakfájdalmakra és ne feledkezzünk meg a látásromlásról sem. Hol van már, amikor a gyerekek az utcán bandáztak sötétedésig?
  • A gyerekek kognitív fejlődésére is hatással lehet, különösen, ha a képernyő előtt töltött idő a hagyományos tanulási idő rovására megy vagy az aktív játékidőt helyettesíti.

  • A telefon- vagy épp számítógépfüggő gyerekek nem tanulnak meg kapcsolódni egymáshoz. Az online környezet távolságot teremt a valós világtól miközben növeli az online erőszak és zaklatás kockázatát. Vajon mikor és kinek fogják elmondani gyerekeink, ha a játék során valami felzaklatta őket? Ha a facebookon valaki egy cikiző hozzászólást írt nekik?

  • Ismeritek az „iPad gyerek” kifejezést? Angolul ezt a kifejezést a 2010 után született gyerekekre használják, akik nem tudnak meglenni tablet nélkül. Bármilyen kísérlet arra, hogy elvegyék a gyerektől az iPadet, automatikusan dühöt és frusztrációt vált ki belőlük.
 
Ugyanakkor vannak pozitív aspektusok is, hiszen a megfelelően irányított és korlátozott képernyőhasználat támogathatja a tanulást és fejlesztheti a digitális írástudást. Nem tudjuk kivédeni, hogy gyermekeink már nem a mi gyermekkorunkban nőnek fel, az ő későbbi életükhöz bizony hozzátartoznak már az okoseszközök és ezek használatát el kell sajátítaniuk.
• Ne feledjük mi lett volna velük ha a pandémia alatt, az online tanulás időszakában nem tudnak meetingen becsatlakozni a tanórákba.
• Mai napig a különféle oktatási alkalmazások és online tananyagok segíthetnek a gyerekeknek új ismeretek elsajátításában, támogathatják a sokszor száraz tankönyvi anyag megértését.

• Az interaktív játékok fejleszthetik a problémamegoldó képességet.

• Az együttes kooperatív játékok pedig a szociális készségeket fejleszthetik.

• Ez a technológia teszi lehetővé a gyerekek számára, hogy kapcsolatban maradjanak barátaikkal és családtagjaikkal, különösen a távolabb élőkkel.

• A kéznél lévő okostelefon segítségével nagyobb önállóságot adhatunk gyerekeinknek, hiszen könnyen utolérjük őket, folyamatosan tájékoztatást kaphatunk arról merre járnak, szükségük van-e a segítségünkre.

Azonban elengedhetetlen, hogy szülőként odafigyeljünk a tartalom minőségére és a képernyő előtt töltött idő mennyiségére, hogy ezáltal lehetőség szerint biztosítsuk a pozitív hatások érvényesülését és megnyirbáljuk a negatív hatásokat. A kulcs a mértékletességben és a tudatosságban rejlik. 

Milyen lehetőségeink vannak a helyes mérték betartására?

A Chatelaine magazin 2016-ban készült felmérése szerint az édesanyák bűntudatának első számú oka a gyermekeik képernyő előtt töltött idejének hossza. A Common Sense Media 2017-es felmérésében pedig a szülők 70%-a mondta, hogy aggódik amiatt, mennyi időt töltenek a gyermekei digitális média használattal. De vajon van-e jó stratégia egy olyan dolognál, ami ennyire rabul tudja ejteni a gyerekeinket?
A határok felállításával alakítsunk ki egy olyan napi rutint, ahol lehetősége van az okos eszközeit használni ám más fontos tevékenységek is helyet kapnak az életében. A határokat lehetőség szerint a mi irányításunkkal, de együtt megbeszélve húzzuk meg, és fontos, hogy ezek betartását ellenőrizni is kell. 
 
Találjunk szórakoztató alternatívákat. Legyenek olyan programok, elfoglaltságok a gyerekeink életében, amelyekben aktívan részt kell venniük, jól érzik közben magukat és folyamatosan kapnak pozitív visszajelzést a környezetüktől. Nagyon jó, ha gyors eredményt kapnak és közben ők maguk is fejlődést tapasztalnak, legyen szó akár egy kreatív alkotásról vagy sporttevékenységről.
 
Nagyon fontos a példamutatás részünkről. Hogy magyarázzuk meg a gyerekünknek, hogy ne töltsön annyi időt a képernyő előtt, miközben azt látja, hogy mi is folyamatosan a telefonunkat lessük? A szabályok ránk is vonatkoznak. Kapcsoljuk ki vagy tegyük félre a digitális eszközeinket a családi étkezések, kirándulások, együtt játszások idejére, hiszen csak így tudunk valóban minőségi időt együtt tölteni.
 
Nem ér, ha a képernyőt akár elektromos bébiszitterként használjuk, akár a gyerekek megnyugtatására. Igen, néha könnyű megoldás lenne a legkisebb ellenállás irányába lépni, de hosszabb távon ezzel okozzuk magunknak és gyerekeinknek a problémát.
 
És akkor jöjjön néhány gyakorlati ötlet. 

Közös rajz- vagy gyermekfilm megtekintése és az ezt követő párbeszéd 

Nézzünk meg együtt egy rajz- vagy családifilmet, majd ezt követően beszélgessünk róla. Ez a közös tevékenység nemcsak a képernyőidő szabályozásában segít, hanem lehetőséget ad számunkra arra is, hogy a film tanulságaira vagy a szereplők megítélésére irányítsuk a figyelmet.
 
Rácsodálkozhatunk gyerekeink meglátásaira és emellett fejleszti a kommunikációs készségeiket is, hisz megtanulják gondolataikat és érzéseiket szavakba önteni. Ha ebből rendszert csinálunk a gyerekek megszokják, hogy egy-egy film nézése közben ne készen kapott történeteket lássanak, hanem próbáljanak meg gondolkodni a miérteken, kritikusan nézzék a cselekményt és a szereplőket, miközben megtanulják az önálló véleményalkotást is. Ügyeljünk rá, hogy a gyerekeink bátorítást kapjanak, hogy megosszák saját nézőpontjukat és gondolataikat. Az egyik legfontosabb feladatunk szülőként, hogy gyerekeink ne azt gondolják a világról és önmagukról, amit mások mondanak, hanem legyen hitük magukban és merjenek mást gondolni.

Ház körüli állattartás vagy madáretetés

Az állatokkal való foglalkozás nemcsak a természet szeretetét erősíti, hanem leköti gyerekeink túltengő energiáit is. A háziállatok gondozása, vagy az udvarban, parkban fellelhető madarak etetése mind jó módja annak, hogy a gyerekek kiszabaduljanak a képernyő bűvöletéből. Miközben ez a tevékenység felelősségtudatot is épít bennük, és egyaránt lehetőséget biztosít a szülők és gyerekeik számára az együttműködések és beszélgetések kialakítására.

Együtt építkezés LEGO vagy építőkockákkal

A LEGO-val vagy bármilyen építőkockával végzett közös építkezés kreatív módja lehet egy-egy esős délután eltöltésének. Ez nemcsak a gyerekek finommotoros képességeit fejleszti, hanem a szülő-gyermek kapcsolatot is erősíti. Az ilyen közös alkotások során a gyerekek megismerkedhetnek az építkezés alapismereteivel és az együttműködés fontosságával. Nem vezet sehova, ha az építkezés során nem tudunk közös célt találni és egymás munkáját is lehetőség szerint segítenünk kell. Mennyivel többre megyünk, ha ezt játék során egyszerűen megtapasztaljuk, mintha nagy és okos példabeszédeket tartunk erről a konyhaasztalnál.

Családi vetélkedők vagy kihívások rendezése

A családi vetélkedők és kihívások mindenkit aktivizálnak és szórakoztatnak. Ezek a tevékenységek nemcsak a képernyőt pótolják, hanem ösztönzik a versenyszellemet és erősítik a családi köteléket. Egy-egy jól megszervezett kihívás, mint például egy kincsvadászat, felejthetetlen élmény lehet. Szervezzetek egy kirándulást, ahol különböző állomásokra feladatokat állíthattok össze. Nem kell feltétlenül óriási dologra gondolni, hiszen lehet ez egy erdei kirándulás, ahol az a feladat, hogy adott idő alatt gyűjtsük össze a legtöbb tobozt. Vagy épp keljünk át a patakon egy farönk segítségével. De persze a biztonság kedvéért a motyónkban magunkkal vihetünk egy  összevágott képet, amit össze kell rakni vagy egy-két betűrejtvényt, találós kérdést kinyomtatunk indulás előtt.

Közös sütés-főzés éttermi esti vendéglők helyett

Közös sütés vagy főzés otthon nemcsak gazdaságosabb, de sokkal intimebb és tanulságosabb tevékenység is lehet, mint egy éttermi látogatás. Emellett a gyerekek is részt vehetnek a konyhai teendőkben egyszerűbb feladatokkal, mint például tésztagyúrás vagy süteménydíszítés. Szervezzünk főzőesteket, ahol előre megbeszéljük, hogy ma este ki lesz a szakács, esetleg mely nemzet ételét fogjuk elkészíteni. Jöhet egy olasz pizza, egy spanyol burrito vagy épp a francia ratatouille? Ha Apa és Anya is otthonosan mozog a konyhában remek szórakozás lehet, ha a kiskukták pontozhatják a szüleiket. A közös sütögetéshez, főzőgetéshez szívből ajánljuk a Lukas & Lea gyerekszakácskönyveket és eszközöket.
Tovább is fejleszthetjük ezt az ötletet és alkossuk meg a saját családi receptkönyvünket. A legkisebbek pl. belerajzolhatják a végeredményt, és évek múltán ezt fellapozva egy kellemes délután élményét idézzük fel.

DIY projektek gyermekekkel való megvalósítása

A DIY (csináld magad) projektek lehetőséget adnak a gyerekek kreativitásának kibontakoztatására. Egy-egy egyszerű barkácsolási feladat, például madáretető közös készítése, erősíti a kézügyességet, a problémamegoldó készséget, és közben értékes időt tölthetünk együtt. Vagy épp készítsünk együtt kulcstartót az előszobába, esetleg a nagyszülőknek ajándékot karácsonyra. Ha kevésbé vagyunk kreatívak akkor nagyon sok készletet lehet találni a boltokban, melyek ugyanúgy örömet okozhatnak az alkotás közben és persze a végeredményben is gyönyörködhetünk.

Kultúrákat és országokat bemutató esték

Kultúrákat és országokat bemutató esteket szervezve a család együtt fedezheti fel a világ különböző tájait, szokásait és ízeit. Ez nemcsak kiegészíti az iskolai tanulást, hanem mások elfogadását és a különbözőségek tiszteletét is kialakítja gyermekeinkben. Ezt tovább fejleszthetjük akár tematikus hetekké is. Egyik este ilyen ételeket főzünk, másik estére így választunk filmet, ilyen mesét olvasunk, az ország térképét megnézzük, néhány képet az ország nevezetességeiről, olvassunk a történelméről, legendáiról.

Éjszakai csillagles a kertben vagy erdőben

Az éjszakai csillagles a szabadban nemcsak egyedülálló élmény, hanem egy kiváló tanulási lehetőség is. Felkészülhetünk csillagtérképekkel és teleszkóppal, hogy a gyerekekkel együtt fedezhessük fel az égbolt csodáit. Az ilyen tevékenységek révén megismertethetjük velük a csillagképeket és az asztronómia alapjait, beszélgessünk a bolygókról vagy épp a Föld keletkezéséről. Vajon mi mit tehetünk azért, hogy a környezetünket megóvhassuk, milyen módon segíthet gyermekünk a mindennapjaiban.....számtalan újabb témalehetőséget ajánl fel egy ilyen élmény.

Hagyományőrző társasjátékok kipróbálása

Amikor én gyermek voltam... Emlékeztek volt ott kockás papíron amőba vagy épp akasztófa játék. Ki emlékszik az Amerikából jöttem játékra? Mutassuk meg gyermekeinknek, hogy mi mit is csináltunk gyermekkorunkban, hogy játszottunk. Azon kívül, hogy garantált a kacagás remélhetőleg közelebb hoz bennünket hozzájuk és miközben jókat mosolyognak rajta, hogy jé, így hogy lehetett élni.... azért egy pillanatra felsejlik előttük, hogy bár úgy tűnik egy másik univerzumban, de mégiscsak hasonló problémákkal küzdhettünk mi is, voltak valamikor hasonló érzéseink és urambocsá talán most is megértjük őket. Higyjétek el a hagyományos társasjátékok újra felfedezése szórakoztató alternatívát kínál a digitális játékokkal szemben. És persze ezek a játékok gyakran igényelnek stratégiát és együttműködést, miközben remek alkalmat nyújtanak a család összekovácsolására.
 
A teljes tiltás helyett fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a technológia használata és egyéb tevékenységek között. Ösztönözzük gyerekeinket az egészséges digitális szokások és egyéb társas kapcsolatok kialakítására. Így a technológia hasznos eszközzé válhat, amely támogatja fejlődésüket, nem pedig akadályozza kiegyensúlyozott felnőtté válásukat.
Óvodaérettség és a képernyő előtt töltött idő
2021.04.22 10:34
Óvodaérettség és a képernyő előtt töltött idő

A zökkenőmentes óvodakezdés érdekében jó, ha bizonyos szokásokat már most kialakítunk. Szakemberek szerint ezek közt lényeges, hogy szerepeljen a képernyő előtt töltött idő csökkentése, ám az is számít, hogy milyen műsorokat néz, egyedül vagy szülőkkel tévézik-e a kicsi.

Egész nyáron a képernyő előtt ülne? Hogyan változtassunk ezen?
2021.04.22 12:44
Egész nyáron a képernyő előtt ülne? Hogyan változtassunk ezen?

A kütyük ma már életünk részei, egyre fiatalabb korban kerül a gyerekek kezébe okostelefon vagy tablet, később aztán jönnek a számítógépes játékok, játékkonzolok. A hatásukról hallunk jót és rosszat is, annyi azonban bizonyos, hogy a gyermek fejlődésének és egészségének sem tesz jót, ha túl sok időt tölt a képernyő előtt. De mit tegyünk, ha legszívesebben csak ott töltené az idejét?







BS Toys - Mágneses darts

BS Toys - Mágneses darts

Raktáron
8 990 Ft
Kvízmérték társasjáték

Kvízmérték társasjáték

Raktáron
12 720 Ft
  Akciós Clics építőjáték csomag különböző Clics dobozzal

Akciós Clics építőjáték csomag különböző Clics dobozzal

Raktáron
Sztorikocka_Story_Cubes_Kommunikacios_tarsasjatek

Sztorikocka (Story Cubes) Kommunikációs társasjáték

Raktáron
4 990 Ft
Figurix_Tarsasjatek

Figurix Társasjáték

Raktáron
10 030 Ft
Little Dutch montessori építőjáték - Little Farm

Little Dutch montessori építőjáték - Little Farm

Raktáron
8 490 Ft
Grafix - Üvegfesték készlet ecsettel 5 x 22 ml

Grafix - Üvegfesték készlet ecsettel 5 x 22 ml

Raktáron
1 590 Ft
Repülő mókusok- BS Toys

Repülő mókusok- BS Toys

Raktáron
15 980 Ft
Vissza
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Kosár
  • Kedvenceim
  • Elérhetőségek
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner
Népszerű kategóriák
    • Készségfejlesztő játékok
    • Fajátékok
    • Társasjátékok
    • Kreatív játékok
    • Puzzle, kirakó
    • Karácsonyi ajándékötletek
    • Intézményeknek, szakembereknek

 

Kapcsolat

 

    • +36308153260

 

    • +36 88 634 585

 

    • info@jatekliget.hu
    • Top-Gradus Kft
    • Cégjegyzékszám:19-09-50889
    • Adószám:13737247-2-19

 

 

  • facebook

  • instagram

  • youtube

Információk
  • Hasznos információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Személyes adatok kezelése
  • Termékek visszaküldése
  • Fizetés és szállítás
  • Gyakori kérdések
Feliratkozás
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.
viva_com
  • Újdonságok
  • TOP áron
  • Nyári élményekhez
  • Játékkategóriák
  • Babasarok
  • Életkor szerint
  • Játékok lányoknak
  • Játékok fiúknak
  • Téma szerint
  • Könyvek
  • Egyedileg feliratozható termékek
  • Márkák
  • Játékliget Klub
  • Játékliget Blog
  • B2B
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltakat.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.