Radosza-gyűrű Tesztgyűrű segítségével a gyermekek részképességeit lehet felmérni. A gyűrű használatával kidolgozott feladatokat érdemes kéthetente elvégezni, így mérhetjük a gyermek fejlődését. A feladatok elvégeztetésénél ügyeljünk arra, hogy a nagycsoportos gyermeknek 15-20 percet képes figyelni.
A Radosza-Tesztgyűrű öt-hétéves gyermekek számára készített térbeli képességfejlesztő taneszköz és logikai játék.
Eredményesen használható színek, síkidomok, mesefigurák, növények, állatok és más ismeretterjesztő ábrák megadott sorrendbe történő kirakására.
Fejleszti a
- logikus gondolkodást,
- térlátást,
- memóriát,
- kombinációs-és koncentrációs képességet,
- kézügyességet, valamint a
- finom-motorikus mozgáskészséget.
Használata nagyban elősegíti az irányok megtanulását, és hozzájárul a kicsik szabálytartásának kialakításához. Az eszköz azokat a készséget és képességet is fejleszti, amelyeket a videojátékok többsége nem. Otthon és óvodában is használhatjuk. Foglalkozásokon történő feladatmegoldásra és csoportverseny rendezésére is alkalmas. Nagyobbacska óvodásoknak az ovigyűrűk, kisiskolásoknak az író- valamint a számológyűrűk ajánlott.
A Radosza gyűrűk használata:
Az eszköz általában két gyűrűből, vagyis kör alakú sínből áll. Ezekben csúszó elemek mozognak, amelyekre színeket, ábrákat vagy más jeleket festettek. Esetünkben a két gyűrű közül az a vízszintes, amelyen egymás mellett helyezkednek el az ábrák (például alma, mellette cica, mellette, körte, és így tovább). A függőleges gyűrű pedig az, amelyen a figurák egymás alatt helyezkednek el. A vízszintes gyűrű kerületén lehet a csúszó elemeket balra vagy jobbra tologatni. Ezt egy másik, függőlegesen futó gyűrű keresztezi, amelyen lefelé vagy felfelé lehet tologatni a csúszó elemeket, de csak az egész sort együtt. A két gyűrű átmérője nem egyforma, ezért csak egyetlen pontban keresztezik egymást, és nem tudnak a csúszó elemekre festett jelek (cica, alma, körte, stb.) a köríveken való tologatás során oldalukra dőlni vagy fejre állni. A kereszteződésben a csúszó elemek irányt tudnak váltani fel, le, jobbra és balra irányba. A gyermeknek a vízszintes sorban kell kiraknia balról jobbra haladva a feladatot.
Bevezető feladatok
Évszakok:
-Rakd ki a telet! (Vagyis telet ábrázoló havas fát tolja a gyermek a kereszteződésbe!). Rakd tőle jobbra a tavaszt! (A "telet" eggyel balra kell tolni, majd a tavaszi fát mellé csúsztatjuk! (Sorrend: tél, tavasz).
-Rakd ki a nyarat, tőle balra tedd a tavaszt! (Sorrend: tavasz, nyár.)
-Rakd ki a nyarat, tőle jobbra az őszt!
-Melyik évszakban lehet fürdeni a tóban? Rakd ki! Melyik évszakban hullanak a falevelek? Rakd ki!
-Rakd ki sorba az évszakokat, kezd azzal, amelyik évszak most van! Nevezd meg őket!
Szerialitás - sorrendiség:
- Rakd előre a ház első elemét, amelynek még se ablaka, se teteje. Építsd fel a házat! Hány elemből áll? Hányadik rajz az, amelyiken még nincs kémény, de a következőn már van? Hányadik elemen van kész a ház? Most rakd előre a kész házat! Bontsd le a házat! (Vagyis rakd ki fordított sorrendben!)
Számok 1-től 6-ig:
- Keresd meg melyik kéz kinyitott ujja mutat 1-et! Rakd mellé azt a labdát, amelyiken 1 pötty van! Folytasd a párosítást! (Két ujjat mutató kéz, kétpöttyös labda, három ujjat mutató kéz, hárompöttyös labda, stb.)
-Rakd ki a gyűrű kereszteződésébe azt a kezet, amelyik kettőt mutat! Rakd mellé azt a labdát, amelyiken 3-mal több pötty van. (2+3=5). Rakd előre, amelyiken 6 pötty van.Rakd mellé, amelyiken 3-mal kevesebb pötty van. (6-3=3).
-Rakd ki, amelyik labdán a legtöbb pötty van, mennyi az? Tőle jobbra rakd, amelyiken a legkevesebb pötty van! Melyik az?
-Rakd előre azt a kezet, amelyik a legkevesebbet mutatja! Tőle jobbra rakd sorba 6-ig!
-Rakd ki azt a labdát, amelyiken a legtöbb pötty van! Tőle balra mindig eggyel kevesebb pötty legyen, egészen 1-ig! Hány darab elemből áll a labdasor?
Irányok:
-Rakd ki a kereszteződésbe, azt a nyilat, amelyik lefelé mutat.Rakd mellé, amelyik felfelé mutat. Rakd ki, amelyik balra, majd rakd mellé jobbra azt a nyilat, amelyik jobb oldalra mutat.
-Rakd előre azt a nyilat, amelyik jobbra mutat, tőle jobbra rakd a piros telt szívecskét!
-Rakd előre azt a nyilat, amelyik balra mutat, tőle balra rakd a zöld lóherét!
-Rakd előre azt a nyilat, amelyik felfelé mutat, és rakd fölé a kész házat! Rakd előre azt a nyilat, amelyik lefelé mutat, és rakd alá a téli fát!
Logika:
-Rakd a kereszteződébe a piros teli háromszöget, majd tőle jobbra a piros lyukas háromszöget!
-Rakd előre a zöld teli négyzetet, majd tőle jobbra a zöld lyukas négyzetet! Rakd előre a piros teli kört, majd tőle jobbra a piros lyukas kört! Rakd előre a zöld teli kört, majd tőle balra a piros teli kört, majd a zöld teli háromszöget!
-Rakd előre a zöld lyukas négyzetet, tőle balra sorba minden lyukas zöldet!
-Rakd előre a piros teli négyzetet, majd tőle jobbra minden pirosat, ami telt színű, tehát nem lyukas! Egyéni logika szerint lehet tovább kombinálni!
Rész-egész viszonya:
-Találsz a gyűrűkön fél gyümölcsöket és fél állatkát! Hány ilyen növényt és állatot látsz? Rakd előre a zöld körte egyik felét, majd rakd mellé a másik felét, hogy egész körte legyen! A körte mellé jobbra rakd az alma egyik felét, majd rakd mellé a másik felét is, hogy egész alma legyen!A körtétől balra rakd a pillangó egyik felét, majd rakd mellé a másikat, hogy egész pillangó legyen!