
Az óvodaérettség 5 jele
Közeleg a tavasz, az intézményi beíratások ideje. Szeptembertől sok kisgyermek kezdi meg a bölcsődét, óvodát, a nagyobbak az iskolát. Szülőként ilyenkor mindig aggódunk, vajon gyermekünk elég érett-e a váltáshoz, vagy arra, hogy először közösségbe kerüljön. Blog bejegyzésünkben most az óvodaérettség jeleit vesszük sorra.
Mi az óvodaérettség?
Az óvodaérettség azt jelenti, hogy a gyermek fejlettsége korának megfelelő, ezáltal már olyan képességek birtokában van, amelyek megkönnyítik számára a csoportba történő beilleszkedést. Milyen képességekről van szó?
Szobatisztaság
Az óvodát kezdő gyerekeknél lényeges szempont a szobatisztaság. Ennek időpontja a gyerekek egyéni fejlődési ütemétől is függ, de 3 éves kor körül rendszerint már nappal önállóan tudja használni a mosdót. Éjszaka elképzelhető, hogy szükség van még pelenkára, ám rendszerint a nappali szobatisztaság kialakulását követően rövid időn belül ezt is el lehet hagyni.
Önálló evés-ivás, öltözés
A szobatisztaság kapcsán meg kell említeni az önálló öltözködést is, hiszen erre is szükség van ahhoz, hogy a gyermek a mosdóban el tudja végezni a dolgát. Az óvodában naponta többször is kell majd öltözködni, amikor az udvarra mennek, onnan bejönnek, alvásnál is például. Ezért szerencsés, ha képes egyedül öltözni, elboldogul a gombokkal, cipzárral és zoknikkal, persze a kicsiknek segítenek még ebben. Jó, ha már próbálkozik felvenni a cipőjét. Ilyenkor a tépőzáras darabok praktikusabbak, hiszen a cipőfűző kötés tanítása gyerekeknek általában csak a nagycsoport környékén kezdődik.
Beszéd
Az óvodaérettség szempontjából lényeges, hogy a gyermek meg tudja értetni magát a környezetével, illetve, hogy ő is megértse, amit tőle kérnek. Ehhez fontos az életkorának megfelelő szókincs. A beszédhangok tisztán ejtése természetesen még nem elvárás, hiszen a kisgyermekkor jellegzetessége az un. élettani pöszeség. Ez rendszerint 4-5 éves korra, megfelelő beszédfejlődés mellett, beavatkozás nélkül megszűnik.
Szociális képességek
Az óvodaérettség jele, hogy a 3-4 éves gyermek képes kapcsolatot létesíteni másokkal, érdeklődik a kortársai iránt és szívesen játszik velük. A társas együttlét során lényeges, hogy képes legyen szabályokat elfogadni, a közösség részévé válni.
Érzelmi érettség
Az óvodakezdés egyik legnagyobb kihívása, hogy a gyermek a szülőtől távol is hosszabb időt tölt. Lényeges, hogy legyen bizalma abban, hogy a szülő érte jön – például alvás után - az elválás nem végleges. Ez talán az óvodaérettség legnehezebb pontja, hiszen erre nemcsak a gyereknek, hanem anyának is „meg kell érnie.” A bölcsőde után óvodát kezdő gyerekek ilyen szempontból kissé persze könnyebb helyzetben vannak, ám mivel egy teljesen új közösségbe kerülnek, így őket is fontos türelemmel segíteni az váltás során.